Anasayfa » Ana Sayfa » Hukuk Haber

Hukuk Haber

Hukuk Haber


İş dünyasında büyük tartışma patladı. Milyonlarca çalışanının aklı bu soruda. Çarpıcı araştırma yayınlandı

Hollanda hükümetine bağlı aile finansmanı kurumu NIBUD tarafından yapılan araştırmada, salgın nedeniyle evde çalışanların masraflarının arttığı ve bu masrafların patronlar tarafından karşılanması gerektiği belirtildi.

Korona virüs salgını ile birlikte milyarca insan da evden çalışma sistemine geçti. Ancak gün boyu evden çalışanların, çeşitli ihtiyaçları da ev bünyesinden karşılanıyor. Uzun süreden bu yana merak edilen konu ile ilgili Hollanda hükümetine bağlı aile finansmanı kurumu NIBUD önemli bir araştırmaya imza attı.

Salgın döneminde uzaktan ya da evden çalışmanın masrafları tuvalet kağıdından çay kahveye, ilave doğalgaz, elektrik, su, internet tüketiminden masa-sandalyenin aşınmasına kadar uzanıyor. 

Bunlar cüzdan üzerinde ek yük oluştururken, işyerindeyken çalışanın aklına gelmeyen bazı masraflar için Hollanda hükümetine bağlı aile finansmanı kurumu günde 2 euro (2.4 dolar) fatura hesapladı.

NIBUD’a göre bunun patronlar tarafından ödenmesi gerekiyor.

“İŞVERENLER TARAFINDAN KARŞILANMALI”

NIBUD, çalışanlar için elzemse bunlar masraflarının da işveren tarafından karşılanması gerektiğini belirtti.

Nitekim araştırmayı temel alan Hollanda hükümeti, marttan beri evden çalışan bürokratlara 363 euro Kovid-19 primi ödemeye başladı.

Pandemi hafiflediğinde bile çalışanların işyerine dönmek için can atmayacağını hesaba katan diğer ülkelerde evden çalışma gerçekliğine kendilerini uyarlama çabasında.

İspanya’da işverenlere evin işyeri olarak kullanılmasının ve cihazlarla donatılmasının getirdiği masrafları ödeme zorunluluğu getirildi. 

ALMANYA’DA TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR

Almanya’da uzaktan çalışanların haklarıyla ilgili yasa tasarısı üzerine tartışmalar yürütülüyor. Fransa’da evden çalışanların çalışma saatleri dolduğunda e-postalara bakma zorunluluğu olmadığına dair yasa çıkarıldı.  Britanya’da pandemi sırasında evde çalışmak için gereken donanımın satın alınmasına vergi indirimi getirme işareti verildi.