Gündem
Anasayfa » AYM KARARLARI » AYM, boşanmış olduğu kişi tarafından öldürülen S.E.’nin defalarca yaptığı başvuruları yeterince ciddiye alıp alınması gereken önlemleri almayan hakim ve savcılar hakkında ihlal kararı vermiştir.

AYM, boşanmış olduğu kişi tarafından öldürülen S.E.’nin defalarca yaptığı başvuruları yeterince ciddiye alıp alınması gereken önlemleri almayan hakim ve savcılar hakkında ihlal kararı vermiştir.

AYM, boşanmış olduğu kişi tarafından öldürülen S.E.’nin defalarca yaptığı başvuruları yeterince ciddiye alıp alınması gereken önlemleri almayan hakim ve savcılar hakkında kamu görevlilerinin yaşam hakkını korumak için pozitif yükümlülüklerini yerine getirmediğini kabul ederek ihlal kararı vermiştir.

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bu karara göre hakimler, savcılar, kolluk, aile il müdürlükleri dahil her türlü kamu görevlisi kadına şiddetin önlenmesi için SORUMLUDUR. Gerekeni yapmadıkları, yeteri kadar koruma tedbiri almadıklarında kendileri de yargı önünde hesap vermek zorunda kalacaklardır.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI–– Anayasa Mahkemesinin 29/9/2021 Tarihli ve 2017/32972 Başvuru Numaralı Kararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir