Kar tanesi, büyük bir yumruk atabilen küçük bir hava özelliğidir.

Birçoğu tek bir buz kristalinden oluşurken, bazıları daha ayrıntılı kar taneleri birbirine kaynaşmış 200 kadar buz kristalinden oluşur .

Tüm pullar aynı altı kenarlı temel şekli korur, ancak iki kar tanesi tam olarak aynı molekül düzenlemesine sahip olmayacaktır.

Bu, her birini benzersiz kılar.

İki kar tanesi aynı değil

Parmak izleri gibi, hiçbir kar tanesi birbirine benzemez. Aslında çok çeşitlidirler, aslında kar taneleri için uluslararası bir sınıflandırma sistemi vardır . Bu sistem, çoğunlukla sekiz temel kar kristali türüne ayrılmıştır: yıldız dendritleri, dilimlenmiş plakalar, kenarlı kristaller, içi boş sütunlar, iğneler, uzamsal dendritler, başlıklı sütunlar ve düzensiz formlar.

Benzersiz şekillerini nasıl aldıklarını anlamak için en baştan başlamalıyız. Bir kar tanesi ilk olarak aşırı derecede soğuk bir su damlacığı gökyüzündeki bir polen veya toz parçacığı üzerinde donduğunda oluşur.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne ( NOAA ) göre “bu bir buz kristali oluşturur” . “Buz kristali yere düştüğünde, su buharı birincil kristal üzerinde donarak yeni kristaller oluşturur – kar tanesinin altı kolu.”

Her bir kar tanesi, gökyüzünden yere uzanan yolunda biraz farklı atmosferik koşullarla karşılaşır. Bu nedenle, temel altı taraflı yapıyı korurken hepsi benzersizdir.

“Nihayetinde, buz kristalinin temel şeklini belirleyen, bir kristalin oluştuğu sıcaklıktır ve daha az ölçüde havanın nemidir. Bu nedenle, 23 derece F’de ve çok düz olan uzun iğne benzeri kristaller görüyoruz. 5 derece F’de plaka benzeri kristaller “

Çekirdek altı kenarlı şekli her zaman korunsa da, altı kolun her biri yeni yönlerde dallara ayrılabilir veya çevredeki sıcaklık veya nemde küçük değişikliklere maruz kaldığında şekil değiştirebilir, ancak bu kolların her biri aynı atmosferik özellikleri yaşıyor. koşullar, tüm kollar aynı görünecek.

Soğuk hava her şeyden önemlidir

Ünlü alıntı “Bir kar tanesinin güzelliğini takdir etmek için soğukta göze çarpmak gerekir” dediği gibi.

Yüzeydeki sıcaklıklar hikayenin sadece bir kısmı. Ne tür bir yağış alacağınızı bilmek için gerçekten tüm hava sütununa bakmanız gerekir.

Kışın bulutlarda oluşan yağışların çoğu kar olarak başlar çünkü fırtınanın üst tabakası genellikle kar taneleri oluşturacak kadar soğuktur. Sıcaklık bulut tabanından zemine kadar 32 derece F veya altında kaldığında yağışlar kar olarak yağmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir