Öne Çıkanlar
Anasayfa » CEZA HUKUKU » Açık Cezaevine Gitme Şartları Nelerdir?

Açık Cezaevine Gitme Şartları Nelerdir?

29 Aralık 2020 Tarihli GÖZLEM VE SINIFLANDIRMA MERKEZLERİ İLE HÜKÜMLÜLERİN DEĞERLENDİRİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK‘e göre

AÇIK CEZAEVİNE GİTME KOŞULLARI

  1. GÖZLEM VE SINIFLANDIRMA MERKEZLERİ İLE HÜKÜMLÜLERİN DEĞERLENDİRİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK 32/9. Madde : Kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve gelişim puanı Genel Müdürlükçe belirlenen eşik puanı aşan ve erken iyileşme gösterdiği kanaatine varılan iyi halli hükümlü hakkında idare ve gözlem kurulu tarafından, kapalı ceza infaz kurumunda kalması gereken toplam sürenin onda birine kadar daha erken açık ceza infaz kurumuna ayrılma kararı verilebilir.” demektedir. HÜKÜMLÜ hakkında şartları varsa cezaevi bu madde gereğince kapalı cezaevinde yatma süresinin 1/10’u kadar süre daha önce açık cezaevine gönderme kararı verilebilir.
  2. 1/10 luk süre toplam cezanın değil, kapalı cezaevinde kalınacak sürenin 1/10 olarak belirleniyor. Kapalı cezaevinde kalma süresi verilen hapis cezasının yatarı olan ¾ ten 1 yıl düşürülerek belirlenen süredir.
  3. Örnekle açıklamak gerekirse olursak 10 yıl hapis cezası almış birisi için kapalı cezaevinde kalma süresi 6 yıl 6 aydır. 6 yıl 6 ay kapalı cezaevinde kalacak kişi eğer 1/10 indirimden yararlanırsa 6 yıl 6 ay değil yaklaşık 8 ay önce yani 5 yıl 9 ay sonra açık cezaevine geçebilecek.
  4. 1/10 luk süre azami olarak öngörülen süre olup bu süre daha az süre olarak da belirlenebilir. Gelişim puanı, idare ve gözlem kurulları tarafından veriliyor ve bu konuda bir açıklık yok. Gelişim değerlendirme raporuna göre puanlama yapılacağı yönetmelikte belirtiliyor.
  5. Açık cezaevine daha erken gönderilmesi öncelikle gelişim puanı ve idarenin takdirine bağlı olarak gerçekleşiyor. Bu konuda hükümlüler, bu imkandan yararlanmak için talepte bulunabilirler. Bu talep için suç tipi ayrımı olmayıp terör suçluları dahil her hükümlü talep edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir