Yargıtay Başkanı’ndan Yapay Zeka Açıklaması
  • Yargıtay Başkanı’ndan Yapay Zeka Açıklaması

Emsal Yargıtay kararlarının veri tabanında yapay zekâ destekli olarak işlenmesine ilişkin çalışmaların gerçek ortamda devam ettiğini ve Yargıtay sunucuları üzerinden çalışan yapay zekâ sisteminin eğitimi erken bir aşamada olmasına rağmen kararların özetlenmesi konusunda başarılı olduğunu belirtti.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Başkanlığı ve Sivas Barosu işbirliği ile Sivas’ta düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında Hukukun Güncel Sorunları Sempozyumu”nda Yapay Zeka ile ilgili açıklamarda bulundu.

  • Rehbere uygun şekilde yazılacak gerekçeli kararların, bu yıl faaliyete geçecek yapay zekâ tabanlı “Yargıtay İçtihat Merkezi” aracılığıyla yaygınlaştırılacağına vurgu yapan Akarca;
  • Şu an emsal Yargıtay kararlarının veri tabanında yapay zekâ destekli olarak işlenmesine ilişkin çalışmaların gerçek ortamda devam ettiğini ve Yargıtay sunucuları üzerinden çalışan yapay zekâ sisteminin eğitimi erken bir aşamada olmasına rağmen kararların özetlenmesi konusunda başarılı olduğunu belirtti.
  • Akarca; “Yargıtay İçtihat Merkezi’nin faaliyete geçmesi, hukukçuların ve halkın Yargıtayın güncel ve yol göstericilik özelliği yüksek kararlarına erişimini önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir