Gündem
Anasayfa » AYM KARARLARI » Anayasa Mahkemesi, Malikin İfraz Talebi Üzerine Bedelsiz Olarak Yola Terk Edilen Taşınmazın Belediyece Terk Amacına Aykırı Kullanılmasını Mülkiyet Hakkının İhlali Olmadığına Karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, Malikin İfraz Talebi Üzerine Bedelsiz Olarak Yola Terk Edilen Taşınmazın Belediyece Terk Amacına Aykırı Kullanılmasını Mülkiyet Hakkının İhlali Olmadığına Karar verdi.

Anayasa Mahkemesi 12 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazete Yayımlanan 07.09.2021 tarihli Bekir Arı kararında; malik Bekir ARI’nın ifraz talebi üzerine bedelsiz olarak yola terk edilen taşınmazın belediyece terk amacına aykırı kullanılmasını mülkiyet hakkının ihlali olmadığına karar verdi.

Yüksek Mahkeme gerekçesinde; “…müdahalenin genel bir imar uygulamasının parçası olarak değil söz konusu taşınmazın başvurucunun ifraz talebi üzerine-ekonomik açıdan yarar sağlamak için- parselasyon işleminin yapıldığının dikkate alınması gerektiğine, başvurucun taşınmazı olduğu gibi kullanmak yerine ifraz ettirerek tasarruf ve devir işleminde bulunmayı tercih ettiğini ve bu durumun başvurucu tarafından öngörülebilir olduğunu ve elde menfaat dikkate alındığında mülkiyet hakkına yapılan müdahalenin başvurucuya aşırı bir külfet yüklemedigini..”belirtmiştir.

Mahkeme, başvurucuya sağlanan menfaat ile ulaşılmak istenen kamu yararı arasında orantısızlık bulunmadığına veya adil dengenin başvurucu aleyhone bozulmadığına karar vermiştir.

Kararın Tamamı İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir