Gündem
Anasayfa » BOŞANMA HUKUKU » Davalının evden kaçıp geceyi başka bir erkeğin evinde geçirmesi zinanın varlığı için yeterli olup boşanmaya karar verilmesi gerekir.


Davalının evden kaçıp geceyi başka bir erkeğin evinde geçirmesi zinanın varlığı için yeterli olup boşanmaya karar verilmesi gerekir.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası

Davalının evden kaçıp geceyi başka bir erkeğin evinde geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu durum zinanın varlığı için yeterlidir. Zina kanıtlanmıştır. Öyleyse istek doğrultusunda boşanmaya karar verilmesi gerekir.

İLGİLİ :

➡️ Boşanma davasında aldatma şiddetten daha ağır kusur olarak değerlendirilebilir.

➡️ Zina yapan eş yararına tedbir nafakasına hükmedilmez.

➡️ Aldatılma Olayında Haksız Tahrik İndiriminden Sadece Aldatılan Eş Faydalanabilir, Diğer Aile Fertleri Yararlanamaz.

➡️ Erkeğin başka kadınla uygunsuz fotoğrafının olması ve başka kadınla birlikte yaşaması, cinsel ilişkinin güçlü karineyle yaşandığına ve dolayısıyla zinanın varlığına delalet eder.

➡️ Kadının, kocası gece vardiyasında iken saat 24:00 sıralarında ortak konutta bir başka erkekle yakalanmış olması zinanın varlığına delalet eder.

Karar İçeriği

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi         

2010/5442 E.  ,  2010/7658 K.


“İçtihat Metni”

MAHKEMESİ :Konya 2. Aile Mahkemesi
TARİHİ :6.5.2008
NUMARASI :Esas no:2008/175 Karar no:2008/384

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.
Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalının 8.4.2006 tarihinde evden kaçıp geceyi başka bir erkeğin evinde geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu durum zinanın varlığı için yeterlidir. Zina kanıtlanmıştır. Öyleyse istek doğrultusunda boşanmaya karar verilmesi gerekirken, değerlendirmede yanılgıya düşülerek davanın reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi.19.04.2010(Pzt)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir