Öne Çıkanlar
Anasayfa » GÜNCEL » Muğla’da Sulh Ceza Hakimliği Trafik Para Cezasını İptal Etti.

Muğla’da Sulh Ceza Hakimliği Trafik Para Cezasını İptal Etti.

Fahri trafik müfettişi Muğla’da, bir araç sürücüsünün araç sürerken cep telefonuyla konuştuğu gerekçesiyle tutanak tutuyor ve bunun üzerine görevli polis memuru da para cezası kesiyor.

Fahri trafik müfettişlerinin trafik para cezası kesme yetkisi bulunmamaktadır. Fahri trafik müfettişleri sadece tutanak tutabilirler. Ve tuttukları tutanağı en yakın trafik şubesine göndermeleri üzerine görevli polis memuru tarafından trafik para cezası kesilebilir.

Fahri trafik müfettişlerinin aracı durdurma, kontrol etme yetkileri bulunmamaktadır.

Fahri trafik müfettişinin düzenlediği kural ihlali tutanağına göre ceza yazılan aracın sahibi, belirtilen gün ve saatte başka yerde olduğuna veya tespit edilen aracın rengi veya modelinin kendi aracı olmadığına dair somut delil sunarsa, cezadan kurtulabilir…”

Trafik cezası kesilen sürücü bu para cezasına Sulh Ceza Mahkemesinde itiraz ediyor.

Sürücü itiraz dilekçesinde telefonla konuşmadığını ve bu konuda kesilen trafik para cezasına dayanak Trafik Müfettişin tutanağında hiçbir bilgi, belge, fotoğraf ve delil olmadığını iddia ederek trafik cezasının iptalini talep ediyor.

Sulh Ceza Hakimliği de bu konuda örnek bir karar veriyor. Sulh Ceza Hakimliği kararında:

Anayasa’nın 38. maddesinde aksi kanıtlanıncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağı ve cezai sorumluluğun şahsi olduğunu, Türk ceza sisteminde de kişilerin suçlu veya kabahatli sayılması için her türlü şüpheden uzak somut delillerin ortaya konulması ve şüpheye yer verilmemesi gerekçeleri ile trafik para cezasını iptal ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir