Gündem
Anasayfa » GÜNCEL » HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU TANIK ÜCRET TARİFESİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI.

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU TANIK ÜCRET TARİFESİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tanık Ücreti Tarifesi 2 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazetede Yayımlandı.

Tanık Ücreti Tarifesinin 3. Maddesine göre; tanığa, tanıklık nedeniyle kaybettiği zamanla orantılı olarak 25,00 ilâ 50,00 TL arasında ücret ödenecek.

Ayrıca 7. Madde ile de 24/9/2020 tarihli ve 31254 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu Gider Avansı Tarifesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Ücret

MADDE 3 – (1) Tanığa, tanıklık nedeniyle kaybettiği zamanla orantılı olarak 25,00 ilâ 50,00 TL arasında ücret ödenir. Ayrıca Tanığa bu Tarifeye göre ödenmesi gereken ücret ve giderler hiçbir vergi, resim ve harca tabi değildir. Tarifenin 4. Maddesine göre tanık, hazır olabilmek için seyahat etmek zorunda kalmışsa yol giderleriyle tanıklığa çağrıldığı yerdeki konaklama ve beslenme giderleri de karşılanacaktır.

Giderler

MADDE 4 – (1) Tanık, hazır olabilmek için seyahat etmek zorunda kalmışsa yol giderleriyle tanıklığa çağrıldığı yerdeki konaklama ve beslenme giderleri de karşılanır.

Muafiyet

MADDE 5 – (1) Tanığa bu Tarifeye göre ödenmesi gereken ücret ve giderler hiçbir vergi, resim ve harca tabi değildir.

Yürürlükten kaldırılan tarife

MADDE 6 – (1) 24/9/2020 tarihli ve 31254 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tanık Ücret Tarifesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Tarifenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir