Hukuk fakültelerine girişte başarı sıralaması şartı 100 binden 125 bine düşürüldü. Türkiye Barolar Birliği, dava açtıkları için aileleri tercihler nedeniyle hak kaybına uğramamaları için uyardı.

Türkiye Barolar Birliği, Kamuoyuna açıklanan 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda; hukuk fakültelerine girişte başarı sıralaması şartının 125 bine düşürüldüğü, bu uygulamanın Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) 11.02.2021 tarihli kararına, 16.02.2021 tarihli duyurusuna ve henüz bu yılın başında bu sınavda geçerli olmak üzere yayınlanan ÖSYM Başvuru Kılavuzu’na dolayısıyla hukuka açıkça aykırı olduğu belirtilen yazısı ile ;

  • Hiçbir şüpheye yer bırakmamak adına açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz: Hukuk eğitimi ve avukatlık mesleği kişilerin ya da kurumların keyfi kararlarına ve uygulamalarına terk edilemeyecek kadar değerli ve önemlidir.
  • Bu sebeple;
  • ÖNCELİKLE TERCİHTE BULUNACAK ÖĞRENCİLERİ VE AİLELERİ HAK KAYIPLARINA KARŞI UYARIYORUZ. ” şeklindeki sözler ile aileleri tercihler nedeniyle hak kaybına uğramamaları için uyardı.

Yazının Tamamı İçin Tıklayınız

Türkiye Barolar Birliği

“Dilekçe için tıklayınız”

Bir Cevap Yazın