Çok Okunanlar
Anasayfa » HUKUK FAKÜLTELERİ » Türkiye’deki Hukuk Fakülteleri

Türkiye’deki Hukuk Fakülteleri

  • Türkiye’deki toplam hukuk fakültesi sayısı:
  • Devlet Üniversitesi Sayısı: 51
  • Vakıf Üniversitesi Sayısı:37
  • KKTC’deki Üniversite Sayısı:9 olmak üzere toplam 97’dir.
  • Yıllar içinde kapanan, pasif kalan, henüz hizmet vermeye başlamamış fakülteler olmakla birlikte, bu sayı oldukça fazladır.

1. İstanbul Üniversitesi – Hukuk Fakültesi

İstanbul Üniversitesi’nin ana kampüsünde (Beyazıt Kampüsü) yer alan hukuk fakültesi, 1874 yılında kuruldu. Mekteb-i Hukuk-i Sultani adıyla açılan fakülte günümüze kadar birçok kez isim değiştirdi. 1919 yılında İstanbul Darülfunun Hukuk Medresesi adını alan fakülte Türkiye’nin ilk hukuk fakültesidir. Eğitim dilleri Türkçe – İngilizce dışında Almanca ve Fransızcadır. Ülkemizin en büyük hukuk kütüphanesi de fakülte binasında yer alıyor.

2. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Öncesinde Ege Üniversitesi’ne bağlı olan hukuk fakültesi 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne geçmiştir. Şimdiki kampüsü İzmir’in Buca ilçesinde bulunan fakülte, bu zamana kadar 10 binin üstünde mezun verdi. Günümüzde fakülteye kayıtlı öğrenci sayısı ise 2356’dır. 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ülkemizin en ünlü ve en prestijli fakülteleri arasında yer alıyor.

3. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

1996 yılında eğitim hayatına başlayan hukuk fakültesi İstanbul Bilgi Üniversitesinin Beyoğlu kampüsünde bulunuyor. Eğitim dili Türkçe ve İngilizcedir. İngilizce verilen dersler Sermaye Piyasası Hukuku ve Tüketici Hukukudur. Yenilikçi bir eğitim anlayışına sahip olan fakültede Hukuk Kliniği başta olmak üzere birçok ders, seçmeli ders olarak okutuluyor.

4. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Eğitim dili Fransızca olan fakülte Mekteb-i Hukuk adıyla kuruldu. Türkiye’de hukuk okumak isteyenlerin öncelikli tercihi olan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanı 50 öğrencidir.

5. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

1925 yılında Ankara Adliye Hukuk Mektebi adıyla açıldı. Cumhuriyet ilan edildikten sonra açılan ilk hukuk fakültesidir. Fakültenin ilk eğitim kadrosunda Fahri Ecevit, Mustafa Şeref Bey ve Şükrü Saraçoğlu gibi önemli isimler yer aldı.

6. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Listenin son sırasında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi yer alıyor. 1993 yılında açılan fakültenin genel kontenjanı 350’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir