Çok Okunanlar
Anasayfa » YARGITAY KARARLARI » Tehdit ve Hakaret İçeren İfadelerin Birlikte Kullanılması Durumunda

Tehdit ve Hakaret İçeren İfadelerin Birlikte Kullanılması Durumunda

Yargıtay Ceza Genel Kurulu bazı üyelerinin karşı oyları ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanığın ayrı ayrı cezalandırılması gerektiği görüşüne karşılık kullanılan ifadeleri birlikte değerlendirmiş ve tek suçtan cezalandırma şeklinde karar vermiştir.

’Senin ananı avradını sinkaf edeceğim!’ şeklindeki sözlerin ‘Seni öldüreceğim!’ şeklindeki tehdit içerikli sözlerden hemen sonra söylenmiş olması karşısında; eylemin gerçekleştirildiği sırada sergilenen davranışlar dikkate alındığında, tehdit kastı ile hareket ettiği konusunda kuşku bulunmayan sanık tarafından söylenen sözlerin olayın bütünlüğü içerisinde kül halinde geleceğe yönelik olarak hayata ve cinsel dokunulmazlığa karşı tehdit suçunu1 oluştuğu kabul edilmelidir.”

Karar metnine https://www.yargitay.gov.tr/ adresinden Ceza Genel Kurulu E. 2018/46, K. 2021/38 künye bilgisi ile ulaşabilirsiniz.

  1. Tehdit
    Madde 106- (1) Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden bahisle tehdit eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır..
    ↩︎

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir