Gündem
Anasayfa » KİRA HUKUKU » Kiracı evden çıkarken evi boyatmak zorunda mıdır?

Kiracı evden çıkarken evi boyatmak zorunda mıdır?

TBK 334/3. Maddeye göre; “kiracı, evi ne durumda teslim almışsa sözleşme bitiminde de evi o şekilde teslim etmek zorundadır. Ancak, kiracı sözleşmeye uygun kullanma nedeniyle meydana gelecek bozulmalardan sorumlu değildir. Kiracı sözleşmeye uygun kullanımdan kaynaklı eskime ve bozulmalardan sorumlu olmayıp  kötü kullanım nedeniyle oluşan zarar ve hasardan sorumludur.(1)

Kiracı, taşınmazı sözleşmeye uygun şekilde kullanmasına rağmen normal kullanım nedeniyle bozulmalar meydana gelmişse bundan sorumlu değildir. Bu sebeple kiracı, sözleşmeye uygun kullanmışsa evi boyatmak zorunda değildir.

Kira Sözleşmesinde, kiracı evi boyalı bir şekilde teslim edeceğine dair madde bulunsa bile normal kullanım nedeniyle meydana gelen bozulmalardan sorumlu değildir.

Ancak sözlesmeye aykırı şekilde kullanımdan kaynaklı evin duvar ve tavanlarına zarar verdi ise meydana gelen zarardan kiracı sorumlu olup evin duvarlarını boyatmak zorundadır.

İlgili Yargıtay Kararları ;

  1. Kiracı sözleşmeye uygun kullanımdan kaynaklı eskime ve bozulmalardan sorumlu olmayıp  kötü kullanım nedeniyle oluşan zarar ve hasardan sorumludur. (Yargıtay 3. Hukuk Dairesi 2019/5552 E. , 2020/206 K. )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir