Adana Barosu, Avukatlık mesleğinin onuruna ve kutsallığına aykırı diyaloglar içerdiği gerekçesiyle  “YARGI” adlı diziyi RTÜK’e şikayet etti.

➡️ TBB avukatlar için  hazırlanan 3 ayrı kitapçığı PDF olarak  yayımladı.

➡️ Avukatın ara karar verilirken ayağa kalkmaması- Hakim tarafından avukatın oturmaması için sadece avukatın masası tarafında olan sandalyelerin salonun başka tarafına aldırılması- Manevi tazminat

Adana Barosu, Avukatlık mesleğini küçük düşürücü ithamlar ve avukatlık mesleğinin kutsallığına aykırı şekilde diyaloglar nedeniyle Kanal D isimli özel televizyon kanalında yayınlanan “YARGI “ adlı diziyi  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet ederek, kanal hakkında gerekli cezai müeyyidenin uygulanmasını, bu yöndeki yayınların durdurulmasını talep etti.

Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi;

Dizinin birçok bölümünde oyuncular arasındaki diyaloglarda Avukatlık mesleğini küçük düşüren ithamlar yapılmış ve avukatlık mesleğinin kutsallığına yakışır saygı ve güvene zarar verilmiş, Avukatların onur ve şahsiyetleri ayaklar altına alınmıştır.

Radyo ve Televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunun 8. Maddesi, medya hizmet sağlayıcılarına; yayın hizmetlerinin insanlık onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamayacağını, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremeyeceği yönünde vecibe yüklemiştir. TV dizisi hakkında Avukatlık mesleğinin onurunu, vakarını ve kutsallığını çiğnemek konusunda hiçbir tereddüt göstermeyen dizi ve adı geçen televizyon kanalı hakkında gerekli cezai müeyyidenin uygulanmasını, bu yöndeki yayınların durdurulması talebinde bulunduk.”

https://www.adanabarosu.org.tr/tr/barodan-haberler/avukatlik-mesleginin-onuruna-ve-kutsalligina-aykiri-sekilde-diyaloglar-iceren-yargi-adli-diziyi-rtuk-e-sikayet-ettik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir