Çok Okunanlar
Anasayfa » BOŞANMA HUKUKU » Fiziksel şiddet – Evlilik birliğinin temelinden sarsılması – Boşanma davası ; delil yetersizliğinden verilen beraat kararının hukuk hakimini bağlamayacağı…

Fiziksel şiddet – Evlilik birliğinin temelinden sarsılması – Boşanma davası ; delil yetersizliğinden verilen beraat kararının hukuk hakimini bağlamayacağı…

Fiziksel şiddet – Evlilik birliğinin temelinden sarsılması – Boşanma davası ; delil yetersizliğinden verilen beraat kararının hukuk hakimini bağlamayacağı…

Boşanma Hukuku

Fiziksel şiddetle evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma kararı verilebilmesi için dövme eylemine ilişkin delil yetersizliğinden verilen beraat kararı aile mahkemesi hakimini bağlamaz.

  • ÖZET :
  • Delil yetersizliğinden verilen beraat kararı hukuk hakimini bağlamaz. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı erkeğin davacı kadına fiziksel şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK md. 166/1) karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

İLGİLİ :

➡️ Boşanma davasında aldatma şiddetten daha ağır kusur olarak değerlendirilebilir.

➡️ Zina yapan eş yararına tedbir nafakasına hükmedilmez.

➡️ Aldatılma Olayında Haksız Tahrik İndiriminden Sadece Aldatılan Eş Faydalanabilir, Diğer Aile Fertleri Yararlanamaz.

➡️ Erkeğin başka kadınla uygunsuz fotoğrafının olması ve başka kadınla birlikte yaşaması, cinsel ilişkinin güçlü karineyle yaşandığına ve dolayısıyla zinanın varlığına delalet eder.

➡️ Kadının, kocası gece vardiyasında iken saat 24:00 sıralarında ortak konutta bir başka erkekle yakalanmış olması zinanın varlığına delalet eder.

➡️ Davalının evden kaçıp geceyi başka bir erkeğin evinde geçirmesi zinanın varlığı için yeterli olup boşanmaya karar verilmesi gerekir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi         

2014/23837 E.  ,  2015/9349 K.

“İçtihat Metni”

MAHKEMESİ :Asliye Hukuk (Aile) Mahkemesi
DAVA TÜRÜ : Boşanma

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm, davacı kadın tarafından temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
Delil yetersizliğinden verilen beraat kararı hukuk hakimini bağlamaz. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı erkeğin davacı kadına fiziksel şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK md. 166/1) karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.
SONUÇ:Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 06.05.2015 (Çrş.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir