Çok Okunanlar
Anasayfa » BOŞANMA HUKUKU » Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

BOŞANMA HUKUKU

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

  • Her dava süreci kendine özgü olarak mahkemenin iş yoğunluğu, dosyadaki delillerin durumu ve tebligat sürecine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak ortalama olarak  anlaşmalı boşanma davası 1 hafta ile 1 ay arası, çekişmeli boşanma davası ise 1-1,5 sene kadar sürmektedir.

Boşanma davasında  mahkeme masraflarını kim öder?Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

  • Çekişmeli boşanma davalarında, mahkeme masrafları dava sonucunda kusurluğu tespit olunan tarafa aittir. Anlaşmalı boşanma davalarında ise masraflar tarafların anlaşma durumuna göre belirlenir.

Param yok nasıl boşanma davası açabilirim?

  • Param yok nasıl boşanma davası açabilirim” diye soruyorsanız, avukatsız anlaşmalı boşanma davası açmakta kesin kararlıysanız, maddi durumunuzun iyi olmadığını gerekli evraklar ile belgelendirmeniz koşuluyla  bulunduğunuz bölgedeki baroya giderek dava açmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Boşanma davasını ilk önce kim açarsa avantajlı olur?

  • Boşanma davası kimim ilk önce açtığının bir önemi bulunmamaktadır. Boşanma davasında hakim tarafından eşlerin kusur durumuna göre karar verilmektedir.

Çekişmeli açılmış boşanma davası, dava sürerken anlaşmalıya çevrilebilir mi?

  • Bir yıl geçmemesi sebebiyle çekişmeli açılmış boşanma davası, dava sürerken anlaşmalıya çevrilemez. Her dosya açıldığı koşullardaki şartlara tabidir. 1 yıl kuralı davanın açıldığı an için gözetilir.

İLGİLİ ;

YARGITAY KARARLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir